سفید کردن دندانها یا بلیچینگ

سفید کردن دندان یا بلیچینگ، درمانی است که کار اصلی آن اصلاح تیره گی و بد رنگی دندانهای بیمار و روشن کردن آنهاست.

طی آن موادی بر روی دندانها گذاشته میشوند. که عمدتا از جنس هیدروژن پراکساید بوده و با مواد رنگی روی مینای دندان واکنش داده و باعث اکسید شدن آن میشوند. که نتیجه این عمل سفید تر شدن دندانهاست.

انواع بلیچینگ:

1. بلیچینگ مطب یا Office

2. بلیچینگ منزل یا هوم

بلیچینگ مطب خود 2 نوع دارد:

الف) بلیچینگ دندانهای زنده و دارای حیات (Vital): که بیشترین حجم درمان سفید کردن دندانها را شامل میشود.

ب) بلیچینگ دندانهای روت کانال شده یا non-Vital: که معمولا بصورت تک دندان انجام میشود و برای دندانهایی بکار می رود که قبلا روی آنها درمان ریشه انجام گرفته است. درمان ریشه یکی از عوامل تیره گی دندانها به مرور زمان است. که با بلیچینگ قابل رفع است.

بلیچینگ منزل:

معمولا به تنهایی برای درمان مورد استفاده قرار نمی گیرد و بعد از بلیچینگ مطب جهت تثبیت رنگ تجویز میشود

برای انجام بلیچینگ منزل ابتدا دندانپزشک از دندانهای بیمار قالب می گیرد. توسط لابراتوار یک تری اختصاصی برای بیمار تهیه میشود. معمولا روزی یک الی دو ساعت در زمانی مشخص مورد استفاده قرار می گیرد.

مدت ماندگاری تأثیر درمان بلیچینگ:

بسته به رژیم غذایی بیمار و میزان رعایت بهداشت دهان توسط وی از 3 ماه الی 15 ماه متغییر است.

غذا های حاوی رنگدانه مانند رب گوجه فرنگی و غذا هایی که با آن درست میشوند. قهوه و چای پر رنگ، شراب، و … تأثیرات منفی بر این درمان می گذارند.

مدت زمان درمان بلیچینگ:

بسته به نوع دندانهای بیمار و میزان تیره گی آنها از 20 الی 60 (3 تا 20 دقیقه) دقیقه متغییر است و معمولا در یک جلسه ویزیت قابل انجام است.

مزایای بلیچینگ:

بیمارانی که دندانهای خوش فرم و خوش شکلی دارند و بزرگترین مشکل این دندانها، تیره گی شان است. موارد مستعد برای انجام درمان بلیچینگ هستند. و در نتیجه نیازی به انجام درمان های پر هزینه تر و زمان بر تر مانند کامپوزیت ونیر و پرسلن لمینیت ونیر نیست.

عوارض سفید کردن دندان:

مهمترین عارضه سفید کردن دندان حساس شدن دندانهاست. که با توجه به میزان حساسیت و تشخیص دندانپزشک این حساسیت با استفاده از مواد خاص یا بطور خود به خود قابل رفع میباشند.

در ادامه میتوانید یک فیلم واقعی از انجام درمان بلیچینگ را مشاهده نمایید: